از بین بردن و درمان جای زخم و بخیه

یک اسکار یادگار ناخوشایندی از عملکرد صحیح بدن است، که زمانی ایجاد می‌شود که پوست بدنتان، یک زخم ناشی از حادثه، عفونت، التهاب یا جراحی را ترمیم می‌کند. اسکارها شکل و اندازه‌های مختلفی دارند. آن‌ها در ابتدا قرمز و ضخیم بوده و در طول زمان محو شده یا پهن ، فرو رفته یا برآمده می‌شوند (که این باعث می‌شود شخص به فکر حذف آن‌ها از طریق عمل زیبایی بیفتد).

درمان


لیزر

امروزه، فن‌آوری لیزر مورد استفاده برای پوست آن‌قدر پیشرفت کرده می‌توان تا حد زیادی جای زخم و اسکارها را درمان کرد. عمل کاهش یا حذف اسکار با لیزر عمل شایعی است که می‌توان آن را در مطب متخصص پوست یا در یک کلینیک لیزر پوست انجام داد. لیزر می‌تواند اسکارها را تا حد زیادی کم کرده و شاید هم بتواند آن‌ها را کاملاً پاک کند، که البته این موضوع به شدت اسکار بستگی دارد. روش‌های موجود درمان پوست با لیزر سه نوع اصلی دارند:

•    پاکسازی با لیزر که گاهی اوقات به آن پاکسازی لیزری تراشنده  گفته می‌شود
•    پاکسازی لیزری تفکیکی
•    پاکسازی لیزری غیرتراشنده

پاکسازی با لیزر

متخصصان ، در این روش از یک لیزر پرقدرت برای برداشتن لایه بالایی پوستِ دارای جای زخم ، بخیه و اسکار استفاده می‌کنند. لیزر همچنین به لایه‌های میانی پوست نفوذ کرده و پوست را محکم و صاف می‌کند.

پاکسازی با لیزر به صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام شده و معمولاً یک تا دو ساعت زمان می‌برد. در طول عمل عینک محافظ به چشم خواهید داشت و برای مقابله با درد و آرام بخشی به شما بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود (در این حالت شما بیهوش نبوده، اما آرام هستید). پزشک، پروب لیزر، که شبیه یک ریموت کنترل تلویزیون است، را روی اسکار حرکت می‌دهد تا سلول‌های آسیب دیده پوست را بردارد. با هر بار عبور پروب از روی اسکار سلول‌های بیشتری برداشته می‌شوند.

از دو نوع لیزر برای پاکسازی پوست استفاده می‌شود، که هر یک مزایا و معایب خود را دارند:

•    لیزر CO2 یک لیزر قدرتمند است که به عمق پوست نفوذ کرده و برای برداشتن  جای زخم ها و اسکارهای عمیق‌تر و ضخیم‌تر مناسب‌تر است، که البته به همین خاطر دوره بهبودی طولانی بوده و معمولاً حدود دو هفته است، همچنین این عمل می‌تواند دردناک باشد.

•    اربیوم: لیزر یاگ از لیزر CO2 قدرت کمتری داشته و اغلب از آن برای درمان اسکارهای کم‌عمق استفاده می‌شود. در این روش بیمار به بی‌حسی و آرام‌بخشی کمتری نیاز داشته و بهبودی از آن سریع‌تر بوده و حدوداً یک هفته طول می‌کند.

پاکسازی لیزری تفکیکی

در این روش لیزر درمانی دقیق از پرتو‌های کوچکی از نور استفاده می‌شود که به عمق پوست نفوذ می‌کنند. این کار باعث می‌شود در جایی که سلول‌های پوست برداشته شده‌اند (و اطراف آن پوست سالم قرار دارد) ده‌ها و حتی صدها سوراخ میکروسکوپی به وجود بیاید. این سوراخ‌ها به شکستن سلول‌های پوست قدیمی کمک کرده و در همین حال پوست را تحریک می‌کنند تا در لایه‌های عمیق‌تر خود کلاژن تولید کند. پوست سالم اطراف به بهبود سریع آسیب‌دیدگی صورت گرفته توسط لیزر درمانی و رشد سلول‌های جدید و شاداب پوست کمک می‌کند.

هر چند که بی‌حسی موضعی از بروز درد جلوگیری می‌کند، اما این روش درمانی بسیار کم‌تهاجمی بوده و زمان بهبودی مورد نیاز برای آن بسیار کم بوده یا اصلاً به چنین زمانی نیاز ندارد (البته این روش به اندازه پاکسازی لیزری کامل، پوست را بهبود نمی‌دهد. معمولاً بیماران قرمزی یا یک تورم جزئی را تجربه می‌کنند که ظرف چند روز از بین می‌روند. احتمالاً به سه تا پنج جلسه درمان نیاز خواهید داشت، که البته باید با فواصل دست کم یک هفته از یکدیگر انجام شوند. بعد از عمل، اگر چه فوراً قدری بهبودی را مشاهده خواهید کرد، اما برای دیدن نتایج واقعی درمان باید چند ماه صبر کنید.‌

پاکسازی لیزری غیرتراشنده

متخصصان پوست برای گرما دادن به لایه‌های داخلی پوست بدون تأثیرگذاری بر سطح آن، از لیزرهای پوستی مادون قرمز استفاده می‌کنند. این کار باعث تحریک تولید کلاژن و سلول‌های جدید پوست می‌شود که جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده می‌شوند. مزیت این روش نیاز آن به زمان کمی برای بهبود است. این روش به زمان بهبودی که بعد از پاکسازی پوست با لیزر نیاز است احتیاجی نداشته و انجام آن در مطب پزشک زمان کمتری می‌برد؛ ۱۵ تا ۳۰ دقیقه برای هر جلسه درمان.

عیب روش غیرتراشنده این است که کمی دردناک است، البته لیزر در همان حال که کار می‌کند یک اسپری خنک کننده را آزاد می‌کند تا از آسیب رسیدن به سطح پوست جلوگیری شود. همچنین به این دلیل که بهبودی در عمق پوست صورت می‌گیرد، ممکن است دیدن نتیجه چند ماه طول بکشد.

تعیین نوع درمانی که بیشترین تأثیر را داشته باشد به نوع  جای زخم و اسکاری که دارید بستگی دارد. در یک جلسه مشاوره که با حضور یک پزشک مجرب، در زمینه برداشتن اسکار با لیزر انجام می‌شود، بهترین استراتژی برای درمان تعیین می‌شود.‌

لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌برداری شیمیایی یک ماده شیمیایی روی صورت بیمار قرار داده می‌شود که باعث کنده شدن پوست و درنهایت به وجود آمدن یک پوست جدید می‌گردد. به علاوه، پوست جدید موقتاً به آفتاب حساسیت دارد.
 
پوست توسط یک ماده شیمیایی که روغن‌های اضافی را حذف می‌کند کاملاً تمیز می‌شود و از موها و چشم‌های بیمار هم محافظت می‌شود. یک یا چند محلول شیمیایی مثل گولیکولیک اسید، تری کلرواستیک اسید، سالیسیلیک اسید، لاکتیک اسید یا کاربولیک اسید (فنول)، روی نواحی کوچکی از پوست اعمال می‌شوند. استفاده از این محلول‌ها باعث ایجاد یک زخم کنترل شده می‌شود که بعد از مدتی باعث رشد یک پوست جدید و بازسازی شده می‌شود.

آماده شدن برای لایه‌برداری شیمیایی

پیش از لایه‌برداری شیمیایی، پزشک از شما خواهد خواست مصرف بعضی داروها را متوقف کنید و پوستتان را با داروهای موضعی آماده‌سازی مانند ايزوترتينوئين یا گلیکولیک اسید آماده کنید. بعد از لایه‌برداری شیمیایی نیز باید هر روز از یک کرم ضدآفتاب با طیف گسترده استفاده کنید.

اگر متخصص پوست برایتان آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا یک داروی ضدویروس خوراکی تجویز کرد، می‌بایست مصرف آن‌ها را مطابق با دستور پزشک آغاز کنید. عموماً، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی بسته به عمق لایه‌برداری شیمیایی تجویز می‌شوند.

میکرودرم‌ابریژن

میکرودرم‌ابریژن یک روش غیرجراحی بی‌خطر و سریع برای درمان جای زخم است است که مزایای بسیاری دارد. این روش چروک‌ها، خطوط ظریف صورت و سایر علائم پیری را کاهش داده یا از بین می‌برد. میکرودرم‌ابریژن ظاهر اسکارهای آکنه و سایر اسکارهای جزئی را بهبود می‌بخشد؛ و به پوست‌هایی با هر رنگ و نوعی ظاهری شاداب و سالم می‌دهد. این روش عملاً هیچ‌گونه عوارضی ندارد و از آنجا که از کریستال‌های غیرآلرژیک برای درمان پوست استفاده می‌کند، روش درمانی بی‌نظیری برای پوست‌های حساس به مواد شیمیایی است. میکرودرم‌ابریژن در صورتی که توسط یک درمانگر مجرب انجام شود، هیچ‌گونه ریسک جدی به همراه نخواهد داشت. البته، ممکن است بعضی از افراد بعد از میکرودرم‌ابریژن در پوستشان کمی احساس ناراحتی کنند. از آنجا که تاریخچه پزشکی و پوست هر فرد تا حدودی با دیگران تفاوت دارند، ریسک‌ها و مزایای این روش می‌بایست با توجه به شرایط هر فرد مورد بررسی قرار بگیرند.